Rekrutacja

Rejestracja na studia odbywa się przez serwis Internetowej Rejestracji Kandydatów 

Harmonogram rekrutacji (I tura):

rejestracja kandydatów: 06.06-08.07.2023

rozmowa kwalifikacyjna*: 17-18 lipca 2023 r., od godz. 9:30, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Wydział Polonistyki, sala 10

ogłoszenie wyników: 20 lipca 2023 r.

przyjmowanie dokumentów:
21, 24-25 lipca 2023 r.

* w tym egzaminu dla cudzoziemców sprawdzającego znajomość języka

 


1) Zasady kwalifikacji

a) Kandydaci z dyplomem uzyskanym w Polsce

Studia na kierunku filologia polskiego języka migowego są skierowane do osób posiadających dyplom magistra, licencjata, inżyniera dowolnego kierunku lub inny równoważny dokument zagraniczny.

Rekrutacja na studia przebiega dwuetapowo.

Na pierwszym etapie podstawą selekcji są: ocena na dyplomie studiów wyższych (pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich) oraz wyliczona i potwierdzona przez macierzystą jednostkę średnia ocen uzyskanych podczas studiów.

Wynik decydujący o pozycji w rankingu na pierwszym etapie rekrutacji stanowi suma oceny na dyplomie i średniej z toku studiów.

Sześćdziesięcioro kandydatów z najwyższymi wynikami pierwszego etapu rekrutacji zostaje zakwalifikowanych do etapu drugiego – rozmowy kwalifikacyjnej.

Podczas tej części rekrutacji u kandydatów zostaje sprawdzona znajomość tematyki związanej z językiem i kulturą niesłyszących. Wymagana jest także znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym lekturę anglojęzycznej literatury przedmiotu. Nie jest wymagana znajomość języka migowego, jest ona jednak dodatkowo punktowana.

Podczas rozmowy kandydaci zostaną także poproszeni o wskazanie preferowanego przez nich modułu zajęć (lingwistyczno-dydaktyczny lub społeczno-kulturowy). Liczba miejsc na każdym z modułów jest ograniczona do 25, w przypadku ilości chętnych większej niż limit miejsc obowiązuje lista rankingowa (na podstawie wyników rekrutacji) do wyczerpania limitu. Wybór modułów jest obowiązkowy. 

Lista zagadnień obowiązujących kandydatów na etapie rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Kulturowe i medyczne definiowanie głuchoty
  2. Języki migowe a języki migane
  3. Głusi jako mniejszość językowo-kulturowa
  4. Właściwości gramatyczne języków migowych
  5. Historia społeczności niesłyszących w Polsce
  6. Kultura Głuchych

Drugi etap rekrutacji jest oceniany w skali od 0 do 100 punktów i jest podstawą kwalifikacji na studia. Na podstawie wyników punktowych rozmowy kwalifikacyjnej tworzona jest lista rankingowa kandydatów, którzy uzyskali minimum 51 punktów. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie listy rankingowej aż do wyczerpania limitu miejsc.

 


b) Kandydaci z dyplomem zagranicznym

Kandydatów z dyplomem zagranicznym obowiązują takie same zasady, jak kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Kandydaci zagraniczni, którzy nie legitymują się dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego, o którym mowa w § 17 uchwały nr 378 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie warunków, trybu i terminów postępowania rekrutacyjnego na studia pierwszego stopnia, jednolite studia magisterskie i studia drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2019/2020 (Monitor UW z 2018 r. poz. 343 ze zm.), mają możliwość potwierdzenia znajomości języka polskiego podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązującej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego.

Jednostka nie przewiduje odrębnego naboru na studia w trybie przeniesienia.